mokitam.com'a hoşgeldiniz!

Yaz Tatilinde Keyifle Okuyabileceğiniz 7 Kitap Tavsiyesi

Yazar: Murat Çelik

Kitap okumak; hayata bakış açınızı değiştirirken, günlük hayatın stresinden uzaklaşarak bambaşka dünyalara ulaşmanızı sağlar. Özellikle de yoğun geçen kocaman bir senenin ardından, sabırsızlıkla beklediğiniz yaz tatilinde kendi içinize doğru bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? O halde tatilinizi özel kılacak, okuduğunuzda hayal dünyanızı geliştirerek size güzellikler katacak birbirinden güzel kitapları sizler için listeliyoruz.

İşte, yaz tatilinde keyifle okuyabileceğiniz 7 kitap tavsiyesi…

1. Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Yayınlandığı günden bu yana en çok okunanlar listesinden düşmeyen, günümüzün kült romanı Otomatik Portakal şiddete eğilimli bir genç olan Alex’in başından geçenleri ele alıyor. İngiliz yazar Anthony Burgess’in tümör teşhisi konularak, yaklaşık 1 yıllık ömrü kaldığı söylendiği dönemde kaleme almış olduğu bu eser, sarsıcı ve sürükleyici hikayesi ile sizleri de derinden etkileyecek!

Aslına bakıldığında eser içerisinde hikayenin geçmiş olduğu yıllardan günümüze dek modernleşme ve değişim sancıları başarılı bir şekilde ele alınarak yansıtılmaktadır. Bir yandan da bireylerin özgürlüğü anlatılırken baskı altında kalan insanların gelecekte yaşayacağı problemleri de çözümleyen eser, sürükleyici hikayesi ile eminiz ki sizleri de mest edecek!

2. Hayvanlardan Tanrılara / Sapiens – Yuval Noah Harari

Yuval Noah Harari’nin kaleme almış olduğu Hayvanlardan Tanrılara Sapiens eserini okurken hem çok şaşıracak hem de bilgi sahibi olacaksınız! Öyle ki günümüzden tam 70 bin yıl öncesinde gerçekleşmiş olan Bilişsel Devrim’le hikayesini başlatan eserde, geçmişten günümüzde oluşturulmuş gelenekler de yerle bir ediliyor. 

2011 yılında yayımlanan eser, 2014 yılında İngilizce’ye ve 2015 yılında da dilimize çevrilmiştir. Yayımlandığı günden bu yana herkes tarafından çok sevilen Yuval Noah Harari Hayvanlardan Tanrılara Sapiens eserini yaz tatili boyunca çok severek okuyacak ve insanlık evrimi hakkında da çok önemli ve değerli bilgiler edineceksiniz.

3. Yaşlı Adam ve Deniz – Ernest Hemingway

Ernest Hemingway tarafından yazılan Yaşlı Adam ve Deniz, sürükleyici hikayesi ile okuyanları mest ediyor. Eserde; yaşı oldukça ilerlemiş olan bir balıkçının açık denizde Gulf Stream’a kapılarak dev bir kılıç balığı ile mücadelesi ele alınmaktadır. Yapıtın dili son derece sade olmakla birlikte, eserde yenilgiye karşı sergilenecek olan cesaretin yanı sıra kaybedenlere karşı da kazananlar teması çarpıcı bir şekilde işlenmektedir.

Ernest Hemingway, güçlü kaleminin yanı sıra yarattığı karakterlerin hayata olan bakış açısı ile de tüm dikkatleri üzerine çeker. Dünyanın dört bir yanında yankı uyandıran ve kült romanlar arasına girmeyi başarmış Yaşlı Adam ve Deniz eseri eminiz ki sizleri de büyüleyecek.

4. Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Amerikalı yazar Harper Lee’nin ilk romanı olan Bülbülü Öldürmek, içeriğinde tüm insani duyguları aynı anda barındırıyor. Daha okuduğunuz ilk andan itibaren yüreğinizin derinliklerine işleyecek olan bu roman, ırkçılık üzerine de düşünmenizi sağlayacak. Yani toplumdaki farklılıklara çok başarılı bir şekilde ışık tutacak.

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee’nin klasiğidir. Aynı zamanda başarılı dili ve anlatışı ile herkesi derinden etkiyecek hikayesi ile eminiz ki sizlerin de favorilerinden biri olacaktır.

5. Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Oğuz Atay, 1972 yılında yayımlamış olduğu Tutunamayanlar eseri ile çok sevilmiştir.  Eserin ana karakteri Turgut Özben’dir. Kendisi intihar eden arkadaşının geçmişini araştırmaktadır. Söz konusu arkadaş Selim Işık’ın modern yaşama neden tutunamadığını öğrenmek için çaba sarf etmektedir. Yaşamın her bir alanında dokunan bu romanı okurken büyüleneceksiniz.

6. Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak – Stephane Garnier

Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak eseri, dünyaya kedilerin bakış açısı ile bakmanızı sağlıyor. İnsanlar zamanla azıcık bilgelik elde ederken; okul, kitap ve düşünürleri hiçbir şekilde olmayan kediler, herhangi bir çevreye hapsolmadan, kimseye bağlanmadan ve çok uzun yaşamasalar dahi doğuştan gelen bir bilgelikle donatılmıştır. Bu kitap sayesinde sizler de dünyaya farklı bir pencereden bakabilirsiniz. 

7. İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit

Polisiye romanın usta isimlerinden biri olan Ahmet Ümit’in kaleme almış olduğu İstanbul Hatırası, tarihi bir yarımadada işlenmiş sıradışı cinayetleri konu ediniyor. Bir yönden de Başkomiser Nevzat’ın olayın izini sürme şeklini ele alan eser, gerilim dolu hikayesi ile eminiz ki sizleri de büyüleyecektir.