mokitam.com'a hoşgeldiniz!

Amatör Fotoğraf Sanatçısı Ali Berker ÇELİK İle Röportaj

Yazar: Murat Çelik

Fotopya Sosyal Uyum Kareleri Fotoğraf Yarışması ortaokul kategorisinde “Yalnızlığım” isimli fotoğrafıyla sergileme ödülüne layık görülen genç ve amatör fotoğraf sanatçısı Ali Berker ÇELİK’le yaptığımız röportajı keyifle okumanız dileğiyle yayınlıyoruz.

Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

2008 yılında Marmaris’te doğdum. İlköğretimimi Kocaeli Gölcük’te tamamladım. İngilizce’ye özel bir merakım var ve çok seviyorum. Bunun yanında ilkokulda satranç ve tenis turnuvalarına katıldım. Ayrıca fotoğraf çekmek en çok keyif aldığım hobim.

Fotoğraf makinesiyle tanışma hikayeniz nedir?

2017 yılında fotoğrafa ilgi duymaya başladım. Tam da bu dönemde açılan bir fotoğrafçılık kursuna iştirak ettim. Kursta öğrendiklerimle birlikte fotoğrafa olan ilgim daha da arttı. Babamı bir şekilde ikna ederek ilk profesyonel makinemle buluştum.

Yalnızlığım

Sergileme Ödülü
Fotopya Sosyal Uyum Kareleri 
Fotoğraf Yarışması 2019
Ortaokul Kategorisi   

İlk defa katıldığın bir fotoğraf yarışmasında ödül aldın. Bize ödül aldığın süreci anlatır mısın?

Yaratıcı Çocuklar Derneği, Rönesans Gayrimenkul ve Fotopya işbirliği ile organize edilen Sosyal Uyum Kareleri Fotoğraf Yarışması’na “Yalnızlığım” isimli fotoğrafımla katıldım. Hayatımda ilk defa iştirak ettiğim bir fotoğraf yarışmasında ilk sergileme ödülümü kazandım.

08 Kasım 2019 tarihinde ailemle birlikte ödül töreninin yapılacağı İstanbul Hilltown alışveriş merkezine gittik. Fotoğraf sergisinin hazırlandığı salona girerken heyecanlanmaya başladım. Yarışmaya katılan ve ödüle layık görülen tüm fotoğraflar sergilenmişti. Fotoğrafımı bulduğumuzda ailecek çok sevindik. Gerçekten gurur vericiydi.

Organizasyonun ortakları büyüklerim peyderpey yanıma gelip, fotoğrafımı çok beğendiklerini dile getirerek beni tebrik ettiler. Sıra ödül törenine geldiğinde ise heyecanım daha da artmıştı.

Ödül töreni için özel bir platform hazırlanmıştı. Konuşmacı sunumunu, yarışmada ödül alan fotoğraflar için hazırlanan özel bir slayt gösterisiyle tamamladı. Ödül almaya hak kazananları sırayla sahneye çağırmaya başladılar. Nihayet sıra bana geldiğinde koşarak sahneye çıktım ve ödülümü aldım.

Ödül töreninin hemen ardından ise ayrı bir gurur daha yaşadım. Aynı yarışmanın yetişkinler kategorisinde kazandıkları ödülleri almak üzere orada bulunan çok değerli fotoğraf sanatçıları Leyla Emektar ve Nuri Çoban’la tanışma fırsatını buldum.

O gün her şey muhteşemdi!

Murat ÇELİK